Основне про інфрачервоне опалення

«Найпотужнішим ІЧ-обігрівачем є Сонце» - цією фразою пронизаний весь простір інтернету. Нічого дивного: інтерес землян до технологій ІЧ-опалення зростає не по днях, а по годинах. Розповідаючи про ІЧ-випромінювання, неможливо промовчати про наше світило: близько 50% випромінювання Сонця знаходиться саме в інфрачервоному спектрі…

Тепло, випромінюване з поверхні Сонця, життєво необхідне всьому живому на планеті. Інфрачервоні сонячні промені проходять крізь простори космосу з мінімальними втратами енергії. Лише коли на їх шляху трапляється тверда поверхня, кванти сонячної енергії поглинається в неї, перетворюючись в тепло. Нагріті предмети, в свою чергу, виконують роль акумуляторів і споживачів тепла. Кожен твердий предмет в силу своїх оптичних властивостей далі продовжує випромінювати накопичене від Сонця тепло.

Сонце, незважаючи на відстань, своїми променями нагріває землю, у той час як космічний простір залишається холодним. Природний вид обігріву не знає собі рівних!

За цим простим принципом і працює система ІЧ-опалення. Променеві обігрівачі не нагрівають повітря, а лише тверді предмети.

Чи звертали коли небуть увагу на тепло від нагрітої сонячними променями поверхні весняним днем, коли термометр показує «мінус»? Якщо відчували це на собі, напевне у вас виникало бажання випробувати це незабутнє відчуття ще безліч разів. Низькотемпературні ІЧ-обігрівачі дають такий же ефект тепла як і Сонце, посилаючи довгохвильові теплові промені, що поглинаються поверхнями стін, меблів та іншими предметами інтер'єру, які у свою чергу віддають тепло навколишнім предметам.

Іншими словами, абсолютно необов'язково нагрівати в приміщеннях повітря, для того щоб створювати комфортні умови, адже тіло живої людини також поглинає ІЧ-тепло. Інакше не може бути! 
 

Інфрачервоним обігрівачем можна вважати будь-яке нагріте тіло, що віддає тепло в навколишнє середовище шляхом випромінювання.

Загалом, будь-яке нагріте тіло віддає тепло оточуючим його предметам трьома способами:

- за допомогою теплопровідності (теплообмін між двома тілами через поверхню розділу між ними);

- конвекцією (процес переносу тепла шляхом нагрівання рідини чи газу, оточуючий нагріте тіло, а від них уже навколишніх предметів)

- тепловим випромінюванням (електромагнітне випромінювання в інфрачервоному діапазоні довжини хвиль, що випускаються тілом).
 

Для наочності уявімо звичний нам радіатор опалення. Якщо він змонтований на стіні, то тепло від нього передається двома шляхами: конвекцією, тобто нагрівом обтічного радіатор повітря (близько 85%), і випромінюванням (близько 15%).
Якщо ж радіатор помістити під стелю, конвективна складова зведеться до мінімуму і залишиться в основному випромінювання, яке можна посилити, встановивши за радіатором відбивач-рефлектор. У результаті ми отримаємо прилад, який, в принципі, можна назвати інфрачервоним обігрівачем.

При ІЧ-опаленні теплове випромінювання не поглинається повітрям, тому вся енергія, що витрачається на роботу ІЧ-обігрівачів, без втрат досягає поверхонь, прогріває їх і людей, що знаходяться в приміщенні.
 

Недоліком конвективного опалення є первинний нагрів одного з найгірших теплоносіїв – повітря. Лише після добрячого нагрівання повітря людина починає відчувати тепло. При цьому тепле повітря природним чином піднімається догори, створюючи потужні турбулентні потоки. Разом з повітрям переміщуються й невидимі хмари пилу, які згодом осідають на меблях та в легенях мешканців.
 

В конвективній системі опалення більша частина теплової енергії витрачається на обігрів непотрібного для споживача простору під стелею, а втримати тепле повітря біля підлоги ще нікому не вдалось.

З ІЧ-опаленням тепле повітря практично не накопичується під стелею, що робить його незамінним для тих, хто прийняв рішення зменшити споживання енергії для обігріву. З огляду на механізм дії ІЧ-обігріву його встановлення особливо вигідне в приміщеннях із високою стелею. Адже прогрівати великий обсяг повітря технічно складно і тому дорого. Корисні такі випромінювачі і для випадків, коли обігріву вимагають лише окремі зони або ж коли створення конвективних потоків повітря, а відповідно й пилу небажано для алергіків. Разом з тим, саме ІЧ-опалення виправдовує давню народну мудрість: «Тримай ноги в теплі, а голову в холоді»…
Тепло від такої системи відчувається одразу після її увімкнення, що дуже зручно та вигідно при користуванні автоматикою до опалення та використання економних режимів опалення. При цьому температурний баланс після провітрювання порушується досить мало та швидко відновлюється після закривання дверей чи вікон.

Застосування інфрачервоного обігріву забезпечує до 40% енергозбереження, тому що в буквальному сенсі обігріває квадратні метри замість метрів кубічних. Ви можете підтримувати температуру в кімнаті нижче звичайної, зберігаючи при цьому умови комфортнішими, аніж це було при традиційній системі. Нестачу градусів при цьому компенсує «ІЧ-добавка», яка безпосередньо поглинається тлом людини і в теплотехніці розраховується за формулою «температури відчуття».  

Висновок. ІЧ-тепло створює відчуття, що температура навколишнього повітря трохи вище (на 3-4 ° C), ніж є насправді, що дозволяє людині відчувати себе комфортно при більш низькій температурі. Варто пам’ятати, що зниження температури на 1 градус дає 5% енергозбереження!

 © ТеплоДарець