Опалення для церкви: економ-варіант

Як економно обігріти храм? Це питання давно не дає спокою архітекторам, реставраторам, конструкторам та теплотехнікам. Та найбільше воно турбує священика і громаду. Адже холодна підлога в церкві, чи то в люті морози, чи то за тимчасової відлиги, добряче дошкуляє і замість щирої молитви доводиться тупцяти на місці з гріховною думкою: швидше б завершилось богослужіння.

        В минулі часи комфорту, як такому, в місцях богослужінь особливого значення не надавалось. Більше того, знаходились люди, які на перемерзання в церкві дивились як на додаткову форму смирення та покаяння.
      Сучасні ж будівельні принципи не такі суворі і розглядають храм як місце, де необхідно забезпечити певний кліматичний комфорт. Сьогодні розрахункова церковна температура повітря зросла з 14 до 16-18 °С. Разом з тим, при дорожчанні енергоносіїв забезпечити потребу храму в кліматі стає все дедалі важче. Як у випадку, коли церква має бути відкритою для відвідувачів протягом усього тижня, так і коли богослужіння відбувається лише один-два рази на тиждень.

Оптимальним варіантом є «тепла підлога», коли тепло підіймається з-під ніг людей. Проте не завжди така технологія доступна громаді по грошах чи конструкції храму.

 

Обігрів "сонячними " інфрачервоними обігрівачами
Хороший спосіб зберегти тепло внизу - це використання підвісних інфрачервоних обігрівачів. Їх кріплять на стіну або підвішують над людьми. Тепло від обігрівачів гріє прихожан за принципом Сонця. Комфорт від них також подібних до весняних сонячних променів, щоправда обігрівачі не дають світла не створюють шуму.
Інфрачервоний обігрівач «Церковний» покликаний створити комфорт прихожанам при раціональному використанні кіловат. Він не призводить до конденсату на іконах чи настінних розписах, як це буває при конвективному обігріві. Він запобігає появі грибка на стінах, тому обігрівачі доцільно розміщувати у притворі церкви або допоміжних приміщеннях, де часто сирі стіни.
Обігрівач гарно вписується в інтер'єр старих храмів, що мають історичну та художню цінність. Він не громіздкий, його корпус імітований «під золото» в стилі церковного начиння, що робить його менш помітним.

Використовуючи інфрачервоні обігрівачі в храмі можна до мінімуму звести конвекцію та наслідки стратифікації температури повітря, що є головним енергозберігаючим заходом в високих приміщеннях.
      Проте найсуттєвішим чинником на користь таких обігрівачів залишаються особливості конструктивного типу споруди. Причому, навіть, не стільки конструкція храму, як такого, скільки його архітектурне виконання. У більшості випадків храмові будівлі являють собою історичну та художню цінність, їх декоративні елементи вимагають найобережнішого поводження.
     Протягом століть предмети мистецтва і церковне начиння перебували в середовищі з відносною вологістю повітря не нижче 50% за будь-якої погоди.

З появою сучасних систем опалення в добре прогрітому приміщенні вологість повітря, зазвичай, нижче і контакт із сухішим повітрям згубно позначається на стані ікон, фресок, живописних полотен, дерев'яних скульптур, декоративних елементів, предметів побуту та різного церковного начиння. Не рідко волога конденсується на зовнішніх стінах, скляних та металевих поверхнях, спричиняючи підвищену вологість в будівельних матеріалах та оздобленні.
    Встановлення тепловентиляторів впливає так само згубно: якщо на шляху нагрітого повітряного потоку стрінеться картина, ікона або дерев'яна скульптура, збиток може виявитися непоправним.
    Одним словом, при виборі системи опалення в церкві доводиться враховувати безліч нюансів, з яких далеко не останню роль відіграє необхідність зберегти сформований церковний уклад і умови зберігання художніх цінностей. У дійсності проектування систем опалення для церков та соборів пов'язане з прийняттям безлічі компромісів.

Оснащення храмової споруди інфрачервоними обігрівачами відповідає  практично всім вимогам. Не дивно, що їх так часто можна побачити в культових спорудах по всій Європі.

Вихід – теплою підлогою!
      Опалення підлогою в церкві має довгу історію. Раніше у храмах в підвалі встановлювали піч, а цегляні димоходи-канали проводили в підлозі та стінах. Огороджувальні конструкції церкви добре прогрівались і випромінювали тепло в храм. Для тих, хто молиться уклінно, тепла підлога давала можливість вберегти коліна від перемерзання на холодній підлозі в сильні морози.
      До появи ІЧ-плівок електричну теплу підлогу можна було виконати лише кабелем із обов’язковою цементною стяжкою під плитку. Теплова інерційність такого підлогового покриття заважала оперативно розігріти підлогу, тому вмикати систему необхідно було задовго до початку служби. До того ж, нерівномірність первинного нагріву та суттєве споживання кабельної підлоги стало на заваді її масового поширення в культових спорудах. Останні роки теплотехнічна галузь переступила через кабельну систему, як еволюційну ланку, і вибір теплих підлог все частіше падає саме на гріючі плівки.
     Тепла плівкова підлога – це найоптимальніший спосіб забезпечити тепловий комфорт людині та уникнути перевитрат енергії. При теплій підлозі нема потреби нагрівати все повітря в храмі. Достатньо гріти лише 10-15 % простору і зосередити витрати енергії на обігрів безпосередньо самих людей.
         
    Завдяки опаленню теплою підлогою того ж комфорту можна досягти і при відносно нижчій температурі. Відносна вологість повітря завжди на кілька відсотків буде вищою, ніж при конвективному опаленні, випадання конденсату на стінах малоймовірне, що сприятливо позначається на збереженні художньої спадщини.
    Тепла плівкова підлога забезпечить і необхідний комфорт прихожанам, і, водночас, економно витрачатиме енергію. Разом з тим система не навантажує інтер’єр храму, а в процесі експлуатації не призводить до виникнення конденсату на декоративній обробці, настінних розписах, предметах богослужіння та запобігає надмірній вологості стін.
  

Як ефективніше використати ІЧ-плівку в церкві?
     Монтаж теплої підлоги не передбачає значних будівельних робіт та не вимагає особливої кваліфікації. Лише підключення до мережі потребує спеціаліста-електрика та певного досвіду в монтажі.
Гріюча плівка стелиться на будь-яку рівну поверхню, бетонну чи дерев’яну підлогу. Для надійності її накривають листом ДВП, яке надає кінцевій поверхні міцності та убезпечить плівку від можливих ушкоджень гострими каблуками від жіночого взуття. Зверху можна застелити килимами, яких, зазвичай, чимало у храмі. Також, при наявності коштів можна використати ламінат, лінолеум, керамічну плитку або керамограніт. Тоді ДВП не потрібне. Головне - передбачити хорошу теплоізоляцію плівки знизу та жорсткість кінцевого підлогового покриття зверху.
     Якщо говорити про економ-варіант плівкового опалення, то зазвичай, тепла підлога в храмі ділиться на кілька зон: 1-3 м.кв. для священника, та 4-7 м.кв. для хористів. Площа для присутніх в церкві вірян також може бути поділена і вмикатись в живлення по мірі заповнення храму.     Поетапне зональне вмикання дає можливість раціонально використовувати кожен кіловат енергії. Гріюча плівка швидко прогріває підлогу, тому вмикається безпосередньо в момент початку служби в храмі.
      Споживання плівкової підлоги незначне – максимум 220-240 Вт/кв.м за 1 годину залежно від типу плівки. Або приблизно 5,5 кВт на 100 чоловік за годину (якщо рахувати, що одна людина при стоянні потребує площу 50х50 см).
      Температура підлогової поверхні може бути різною: це залежить від типу плівки, теплоізоляції знизу, температури повітря та побажань замовника. Зазвичай, для теплої підлоги використовується ІЧ-плівка із діапазоном нагрівання 40-60 °С. В процесі експлуатації температура поверхні підлоги буде в межах 28-33 градусів. Що цілком відповідає вимогам БНіПу України та достатньо, щоб вірянам було не гаряче на такій підлозі стояти тривалий час. При потребі, температуру підлоги можна регулювати й з допомогою температурного контролера.
      Не зважаючи на простоту укладки тепла підлога на основі ІЧ-плівки може служити досить довго. Напрклад, карбонова плівка марки Monocrystal експлуатується не менше 15 років.
      Загальна проблема для всіх, особливо, давніх церков - як зігріти людей взимку, поволі зникає. На теплій підлозі ноги вірян не мерзнуть і вони можуть зосередитись на молитві.
     Як тут не згадати народну мудрість: тримай ноги в теплі, а голову в холоді.
 

 

© ТеплоДарець